KOŠICE. V roku 2021 sa prezidentka Zuzana Čaputová odfotila s Petrou Vlhovou. V ruke držala dres, ktorý jej športovkyňa darovala. Práve ten sa spolu so znakom športovej značky stal dôvodom, pre ktorý Čaputová čelila podozreniam, že tým zvýhodnila Vlhovej sponzorov, a teda propagovala konkrétne značky.
Podnet vtedy podal kontroverzný youtuber Martin Daňo, ktorý rovnako ako Čaputová kandidoval za prezidenta. Poukázal v ňom tiež na to, že prezidentke poskytli pulzné oxymetre súkromné spoločnosti, pričom na obrazovke aj na stránke Prezidentského paláca menovala ich konkrétne názvy.
Prezidentke hrozila pokuta vo výške 12 platov. Podozrenia sa voči nej nikdy nepreukázali a podnet sa ukázal ako neopodstatnený.
V podobnej situácii ako prezidentka je teraz košický mestský a krajský poslanec a zároveň starosta mestskej časti Sídlisko Ťahanovce Miloš Ihnát (nezávislý). Ten sa nechal vyfotiť s prednostkou miestneho úradu Beátou Zemkovou pred autom u automobilového predajcu.
Na fotografii nevidieť značku auta, v pozadí na stene je znázornený názov Suzuki. Záber zdieľala Zemková na svojom facebookovom profile, v komentári označila aj Ihnáta.

Ihnát: Nič som nezdieľal, bol som zdieľaný
Fotografiu a to, či ňou Ihnát propagoval značku konkrétneho výrobcu áut, preskúma krajská komisia na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.
Návrh predkladala na župnom zastupiteľstve predsedníčka komisie Tímea Sotáková (Hlas). Povedala, že ide o podnet Nadácie zastavme korupciu. Na kraj ho doručili 11. júla.
Krajskí poslanci zahlasovali za to, že sa podnetom komisia bude zaoberať. Po jeho preskúmaní a zhodnotení, či Ihnát porušil zákon, to opäť prerokuje župné zastupiteľstvo a rozhodne o ďalšom postupe, prípade postihu pre Ihnáta.
Ten sa bránil, že na facebooku nič nezdieľal, len „bol zdieľaný“. Poslancov sa pýtal, či idú hlasovať o niečom, od čoho nemajú na stole žiaden materiál.
„Ste vôbec informovaní, o čo ide? Mali sme svoju súkromnú fotografiu vo firme, kde som ja dlhoročným zákazníkom od roku 2010. Opakujem, že ma Beáta Zemková označila, ja som to nepísal, ani nedával na facebook. Za to ja nemôžem.“
Prípad Čaputová
Pokračoval, že je šokovaný a žiadal predsedu kraja Rastislava Trnku (nezávislý), aby stiahol bod z rokovania. „Aby si poslanci preverili situáciu a nehlasovali ako teľatá. Lebo mi to pripadá tak, že jednoducho ani nevedia, o čom idú hlasovať.“
Vravel tiež, aby sa z toho nerobilo divadlo. „Ja som to nezdieľal, nemám tam vôbec čo hľadať, a Beáta Zemková nie je poslankyňou Košického samosprávneho kraja, tak o čom sa ďalej bavíme?“
Pripomenul prípad prezidentky Čaputovej: „Výbor Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií to stiahol zo stola dole, že nejde o žiadnu platenú reklamu. Ja som nemal žiadnu faktúru, ani Beáta Zemková nemala žiadnu faktúru. Nemali sme ani len objednávku a ani na účet nám nič neprišlo. O akej reklame to hovoríme? Že som sa sfotil s priateľmi, s ktorými sa poznám?“
Členom komisie adresoval otázku, či sa nehanbia.

Lörinc: Teľce si vyprosím
Sotáková reagovala, že ide len o informatívnu správu. „To znamená, že nejdeme nič riešiť. Osobne som pred začiatkom zastupiteľstva odovzdala poslancovi Ihnátovi výzvu, aby sa pre našu komisiu písomne vyjadril, čo ešte neurobil. Keď sa to dostane na komisiu, budeme to prejednávať na októbrovom zastupiteľstve."
Župan Trnka adresoval Ihnátovi poznámku, že nechce povedať, kto vlastne robí divadlo.
„Hovoríme tu len o zaradení bodu do komisie, kde si treba veci vyrozprávať. Potom to príde ešte raz na zastupiteľstvo a budeme hovoriť o prípadnej sankcii. Neriešime vec samotnú, netreba sa tu rozčuľovať,“ vravel Ihnátovi.
Jeden z Trnkových vicežupanov Ladislav Lörinc (Košická strana) a starosta košického Sídliska KVP zdôraznil, že podnet má komisia zo zákona povinnosť prešetriť.
„Tieto argumenty budete, pán Ihnát, prezentovať komisii. Ona rozhodne, že vám dá úplne za pravdu a možno rozhodne, že nie, to nikto nevie. Vyprosím si v mene poslancov, aby ste ich tu častovali názvami teľce. Nie ste lepší, ani horší, sme si rovní, kroťte emócie.“
Kovačevičová: Otvára sa Pandorina skrinka
Poslankyňa Lenka Kovačevičová (nezávislá), ktorá je zároveň starostkou košickej mestskej časti Nad jazerom, povedala, že si prezrela sociálne siete a našla „minimálne 40 príspevkov, v ktorých ju niekto pooznačoval".
„Úprimne vám poviem, že sa nám otvára Pandorina skrinka a možno je to pre nás zdvihnutý prst. Sme verejní činitelia, mnohokrát sme pozývaní na rôzne protokolárne udalosti, ideme tam podať ruku, zablahoželať, niekde nás prezdieľajú.“
Pripomenula, že sama bola súčasťou veľkých kampaní obchodných spoločností. „Chodili sme s transparentmi a bilbordami. Robili sme kampaň tejto značke, pretože sme chceli niečo vyhrať. Je to pre nás veľké memento,“ hovorila Kovačevičová.
Narážala na fakt, že mestské časti bojovali hlasovaním o ihriská, ktoré financovali veľké obchodné reťazce.
Jej slová namietal Lörinc, podľa neho to nie je ten istý prípad. „Nerobme ačohentizmus. Pán Ihnát nepovedal, že hlasujte, aby sme mohli vyhrať ihrisko alebo hlasujme, aby mestská časť mohla vyhrať auto.“

Firma: Žiaden marketing
Ihnát po krajskom zastupiteľstve zverejnil písomné stanovisko predajcu áut, u ktorého vznikla fotografia. V ňom sa píše, že Ihnát ani Zemková nikdy neboli využití ani objednaní na akékoľvek marketingové služby či reklamu, a v tomto prípade išlo o nesponzorovaný status.
„Naša obchodná spoločnosť ani spoločnosť Suzuki, ktorú zastupujeme v Košiciach, nemá a nikdy nemala žiaden zmluvný vzťah na propagáciu či reklamu s uvedenými osobami.“
Firma dodala, že zverejnenie fotografie na súkromnom profile bolo súkromnou aktivitou a činnosťou Ihnáta a Zemkovej. „Od akéhokoľvek spájania našej obchodnej spoločnosti s platenými marketingovými službami vyššie uvedených osôb sa dištancujeme.“
Podnet na Vrchotu
Ihnát podával v auguste podnet na krajského a mestského poslanca Marcela Vrchotu (SaS), ktorý je zároveň starostom mestskej časti Košice-Západ.
V ňom poukázal na možný rozpor záujmov, ktorého sa mal starosta dopustiť tým, že „svoju podobizeň, obrazovú snímku, záznam svojho hlasu použil na reklamu pre obchodné centrum Galéria."
Vrchota v príspevku zdieľanom obchodným centrom pozýval na tohtoročný majáles, ktorý sa konal v jeho priestoroch.
Ihnát v podnete odcitoval časť ústavného zákona, podľa ktorého „verejný funkcionár nesmie používať svoju osobu, svoje meno a priezvisko, svoju podobizeň, obrazovú snímku, záznam svojho hlasu alebo podpis na reklamu“.
Vrchota na krajskom zastupiteľstve pripomenul Ihnátovi jeho konanie. „Ja som bol zdieľaný, ja som nezdieľal. To isté ste vy napísali na mňa a teraz tu vykrikujete niečo úplne iné. Toto je dosť farizejské.“
Vrchotov prípad rieši mestská komisia na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.
Langoše a film
Ihnát po krajskom zastupiteľstve zdieľal fotografie a posty viacerých krajských politikov, ktorí podľa neho robili reklamu iným subjektom.
Ako príklad uviedol poslanca a zároveň trebišovského primátora Mareka Čižmára (nezávislý), ktorý sa vyfotil v Rádiu Šírava, alebo záber župana Rastislava Trnku s jeho vicežupanom a primátorom Gelnice Dušanom Tomaškom (obaja nezávislí), ktorí stáli pri stánku s langošmi.
O super reklame na vlastný biznis hovorí Ihnát v prípade poslankyne Zuzany Slivenskej, ktorá na sociálnej sieti propagovala otvorenie jednej zo svojich predajní s odevmi.
Pri Sotákovej zase poukázal na to, že zdieľala informáciu o premietaní filmu v amfiteátri na Zemplínskej šírave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári